Domácí pekárna Sana SmartBreadMaker - amasaké

Naturalnie słodki deser Amasake

Amasaké jest gęstym, kremowym deserem, pochodzącym ze sfermentowanego ziarna, tradycyjnym dla kuchni japońskiej. Wprawdzie wdobył on szczególną popularność wśród osób na diecie makrobiotycznej, ale może się nim delektować każdy. Nie zawiera on ani cukru rafinowanego, ani słodzików, a jednak ma naturalnie słodki smak, będący wynikiem procesu fermentacji. W jego wyniku następuje rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych: i to wystarcza, by amasaké cieszyło nasze podniebienia słodyczą. Kiedy za pierwszym razem pomyślisz, że ktoś dosłodził twój deser, przypomnij sobie, że to zupełnie naturalny smak powstały w następstwie fermentacji.

Podstawowym składnikiem jest ziarno: zwykle ryż, ale możesz użyć także prosa, owsa, gryki, jęczmienia lub ich dowolnej mieszanki.

Słodycz amasaké powstaje poprzez zmieszanie kiełków pszenicy z ryżem, dzięki czemu proces fermentacji może się rozpocząć. Alergicy mogą zrezygnować z pszenicy na korzyść ryżu koji. Cena takiego ryżu jest co prawda zdecydowanie wyższa niż pszenicy (około 16 złotych na 500 g słój), ale przy wykorzystaniu tej ilości koji możesz przygotować amasaké dziesięciokrotnie.


Amasake z wypiekacza Sana

Inne zalety amasaké

  • Amasaké to zdrowy deser, nie zawierający żadnych słodzików, substancji smakowych czy konserwantów
  • Jest lekkostrawny
  • Nie wpływa na pracę trzustki – mimo że deser ten jest bardzo słodki, jego spożycie nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi
  • Nadaje się do spożycia przez dzieci 
  • Ma wiele zastosowań: nie tylko jako podawany samodzielnie deser, ale także jako składnik ciast, potraw z owsa czy kaszy, budyniów, napojów, ciasteczek, tortów czy sufletów

Zalety przygotowania go w domu

  • Zdecydowanie niższa cena
  • Masz pewność, że twoje domowe amasaké jest świeże 
  • Możesz wypróbować różne mieszanki zbóż

Amasake z wypiekacza Sana

Jak przygotować domowe amasaké?


Składniki
250 g ryżu (lub prosa, owsa, gryki, jęczmienia lub ich dowolnej mieszanki)
2 łyżki kiełków trawy pszenicznej lub 50g ryżu koji

Przygotowanie
Ugotuj ryż i pozwól mu schłodzić się do temperatury, w której możesz go swobodnie dotknąć (około 50-60 °C). Zblenduj nasiona do konsystencji proszku i zmieszaj je z ryżem. Jeśli używasz ryżu koji, nie musisz nic z nim robić – po prostu wymieszaj go z ugotowanym ryżem. Następnie umieść tę miksturę w naczyniu bezpośrednio w wypiekaczu Sana i ustaw temperaturę na 40-50 °C. Proces rozkładu cukrów złożonych, który nadaje amasaké słodkiego smaku, zajmuje około 6 godzin. W tym czasie przemieszaj miksturę kilka razy, a po upływie kilku godzin sprawdź jej smak. Amasaké jest gotowe wtedy, gdy uznasz, że jest wystarczająco słodkie. Jeśli nie zamierzasz jeść go od razu, podgrzej swój deser do temperatury co najmniej 90°C i gotuj w ten sposób przez około 15 minut, ciągle mieszając. To zatrzyma proces fermentacji, zarazem zachowując słodki smak deseru.

Kiełki pszenicy

Gdzie znaleźć kiełki pszenicy lub ryż koji?

Obie te rzeczy znajdziesz w Internecie i w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Możesz też samodzielnie przygotować kiełkującą pszenicę w domu. W tym celu użyj ziaren pszenicy (które można zakupić w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością): namocz je przez noc w wodzie, a następnie osusz rano i umieść w ciemnym miejscu. Pamiętaj, by dwa lub trzy razy dziennie płukać je i dokładnie osuszać. Kiełkowanie powinno rozpocząć się po około 2-3 dniach. Kiedy kiełki osiągną długość około 2-3 mm, mogą zostać wysuszone. Najlepszy na to sposób to włożenie ich do piekarnika nagrzanego do niskiej temperatury. Następnie umieść wysuszone ziarna w zakręcanym słoju i przechowuj w lodówce.

Fakty na temat amasaké i jego inne zastosowania

  • Spożywanie amasaké na czczo pomaga w regeneracji trzustki. 
  • Enzymy zawarte w tym deserze poprawiają proces trawienia i przyswajanie składników odżywczych. 
  • Jeśli wymieszasz amasaké na gładką masę, otrzymasz krem, który możesz jeść osobno, albo używać jako zamiennik cukru do dosładzania innych potraw. 
  • Rozprowadź amasaké na kromce domowego chleba. 
  • Dodaj do niego owoce, orzechy, wanilię, kokosa, cynamon i wymieszaj z 5 łyżeczkami śmietanki, aby otrzymać przepyszny, zdrowy deser. 
  • Jeśli zagotujesz amasaké z agarem lub budyniem, to otrzymasz gęsty krem, idealny do przyozdabiania ciast. 
  • A co jeśli nie zjesz swojego amasaké od razu po przyrządzeniu? Wypełnij słój gorącym amasaké aż po brzegi. Następnie zakręć go i postaw słoik do góry dnem. To spowoduje sterylizację zawartości i pozwoli przechowywać je dłużej. Po schłodzeniu słoika wstaw amasaké do lodówki.