domácí pekárna Sana Smart Bread Maker

Domowy chleb

Coraz więcej osób wypieka swój własny chleb w domu. Jest ku temu wiele powodów, ale główne to możliwość dobrania własnych składników i to, że domowy chleb po prostu smakuje lepiej niż ten ze sklepu. Domowy chleb nie zawiera żadnych związków chemicznych i dodatków, które stosują piekarnie. W jego składzie nie będzie również zmielonych cząstek starego chleba, co często zdarza się w pieczywie dostępnym w sklepach. Poza niewielkimi, lokalnymi piekarniami nie ma również możliwości znalezienia na półkach sklepowych prawdziwego chleba na zakwasie. Chleb taki, w przeciwieństwie do tego na bazie drożdży, ma przyjemniejszy aromat i smak, a także jest zdrowszy.

Zalety chleba na zakwasie


Chleb stanowi podstawowe i powszechne pożywienie ludzi. Często jada się go do śniadania, częstuje nim dzieci, a także używa jako dodatku do wielu dań głównych. Białe pieczywo nie ma niemal żadnych właściwości zdrowotnych, a w gruncie rzeczy wręcz przeciwnie: może być powodem wielu chorób i dolegliwości (przeczytaj artykuł:  "10 zaskakujacych niebezpieczeństw czyhających w chlebie"). Większość osób woli też bogaty smak chleba pełnoziarnistego. Takie pieczywo nie tylko lepiej smakuje, ale jest również niezwykle pożywne, bogatsze w błonnik, szybciej powoduje uczucie sytości i oczyszcza nasz układ trawienny. Najlepsze pieczywo pełnoziarniste to to, które powstało na bazie zakwasu, a nie to, do którego wypieku używano dostępnych w handlu kultur drożdży piekarskich.

Tradycyjny chleb na zakwasie

Niektóre jego zalety?

  • Pachnie znacznie przyjemniej i lepiej smakuje – nawet tym, którzy wolą zwykle białe pieczywo. 
  • Dostarcza organizmowi witamin, minerałów, wysokiej jakości węglowodanów złożonych, zdrowych tłuszczy i błonnika. 
  • Oczyszcza układ trawienny i wspomaga proces trawienia. Zmniejsza również kwasowość w jelicie cienkim, która może stanowić przyczynę wielu poważnych chorób i zaburzać równowagę chemiczną organizmu, co prowadzi z kolei do wahań nastroju. 
  • W przeciwieństwie do chleba białego nie wpływa na układ immunologiczny
  • Nie powoduje zatorów krwi tak jak chleb biały. Co więcej, wspiera tworzenie nowych krwinek. Oczyszczona krew sprawia, że pozostajesz zdrowy i świeży. 
  • Zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroba Alzheimera. 
  • Zawiera więcej potasu, a mniej sodu, przez co korzystnie wpływa na równowagę wodną organizmu i nie dopuszcza do odkładania się warstwy tłuszczowej, a w ten sposób zapobiega otyłości. 
  • Zmniejsza ryzyko rozwoju alergii na gluten lub celiakii. 
  • Chleb pełnoziarnisty dłużej zachowuje świeżość (nawet do siedmiu dni, jeśli przechowujesz go pod chłodnym materiałem.

Zalety wypieku chleba w inteligentnym wypiekaczu do chleba Sana

  • Elastyczność: możesz przygotować niemal każdy rodzaj chleba, w zależności od swojego gustu. Możesz użyć własnych przepisów, zakupionych w sklepie mieszanek, użyć drożdży lub zakwasu, różnego rodzaju mąki, a także dodać wszelkie składniki, na jakie masz ochotę (takie jak cebula, rodzynki, suszone pomidory, ziemniaki, itd.).
  • Twój chleb nie zawiera ani konserwantów, ani innych „polepszaczy”.
  • Łatwość użycia: wypiekacz wykonuje całe zagniatanie, wyrastanie i wypiek. 
  • Wypiekacz do chleba Sana pozwala ci przygotować własny zakwas
  • Wielofazowe wyrastanie i wypiekanie gwarantują najlepszy aromat i smak.
  • Całkowicie regulowalne programy, umożliwiające modyfikację istniejących programów lub stworzenie własnych.
  • Wypiekacz do chleba Sana pozwala ci zaoszczędzić energię w porównaniu do wypieku pieczywa w piecu lub piekarniku (zużywa aż do 20% mniej energii niż zwykły piekarnik).
  • Twój domowy chleb jest znacznie tańszy niż ten, który kupujesz w sklepie.
  • Smak: domowy chleb jest nie tylko zdrowszy, ale również smakuje znacznie lepiej niż jakiekolwiek pieczywo, które mógłbyś znaleźć w sklepie. Jeśli go wypróbujesz, nigdy nie wrócisz do półek sklepowych!
Prawdziwe pieczywo z wypiekacza do chleba Sana

Inteligentny wypiekacz do chleba Sana jest obecnie jedynym na rynku europejskim urządzeniem specjalizującym się w przygotowywaniu i wypieku chleba pełnoziarnistego na zakwasie.

Wskazówki do pierwszego wypieku chleba w wypiekaczu Sana

  • Aby zapewnić sobie jak najlepszy początek przygody z wypiekiem własnego chleba, polecamy wybór przepisu wykorzystującego specjalną mąkę do chleba lub pełnoziarnistą mąkę pszenną. Możesz również wypróbować mieszanki mąki pszennej i żytniej. Upewnij się jednak, że mąka pszenna jest głównym składnikiem. Wypiek chleba w 100% opartego na życie jest bardzo wymagający, szczególnie dla początkujących, którym zwykle nie udaje się to za pierwszym razem. Lepiej zdobyć trochę doświadczenia, zanim podejmie się próbę wypieku chleba w pełni żytniego.
  • Polecamy rozpocząć wypiek od mniejszego bochenka. 
  • Gdy wypróbowujesz jakiś przepis po raz pierwszy, dobrze jest kontrolować temperaturę chleba podczas wypieku. Użyj do tego celu termometru i co jakiś czas sprawdzaj temperaturę bochenka aż osiągnie 95 °C. Chleb jest wtedy gotowy. Kiedy poznasz już przepis, nie będziesz musiał kontrolować temperatury za każdym razem. Na przykład, jeśli wiesz już, że przepis na „Chleb babciny” wymaga półtorej godziny, aby upiec 800g, to możesz zapisać tę wartość w pamięci wypiekacza. Weź pod uwagę, że czas wypieku zależy od kilku czynników, w tym ilości mąki, jej rodzaju, temperatury i tego, czy używasz oszczędzającej energię pokrywy szklanej, która skraca czas wypieku.
  • Nie przejmuj się, jeśli pierwsze próby się nie powiodą. Nawet nie najlepiej wypieczony czy uszkodzony bochenek będzie zapewne smaczniejszy od tego, który mógłbyś dostać w sklepie. Częste problemy, z jakimi spotykają się początkujący, opisano w instrukcji obsługi wypiekacza, wraz z sugerowanymi rozwiązaniami. Możesz też skontaktować się z nami lub skontaktować się z innymi użytkownikami wypiekacza Sana przez nasz profil na facebook’u.

Jak przygotować własny zakwas chlebowy (zaczyn)?


Potrzeba około 5 dni, aby przygotować zakwas chlebowy, możliwy później do wielokrotnego wykorzystywania, i około 5 minut dziennie, by utrzymać go w należytym stanie. To proste. Oczywiście, zajmuje to jeszcze mniej czasu, jeśli wykorzystujesz gotowy zakwas. Każdy wypiekacz do chleba Sana ma dołączony starter. Jeśli potrzebujesz informacji gdzie zdobyć zaczyn napisz do nas na adres info__at__wypiekaczdochleba.pl .

Przygotuj duży słój (0,7l) i jakąkolwiek mąkę, najlepiej żytnią (pełnoziarnistą lub chlebową). Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, to możesz użyć mąki kukurydzianej, gryczanej lub z prosa. Proces przygotowywania zakwasu jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, jakiej mąki użyjesz.

Przygotowanie zakwasu

Składniki do przygotowania zakwasu Dzień 1: Do słoja wsyp 60g mąki i zalej ją 75 ml letniej wody. Zakryj otwór lekkim materiałem lub przykryj pokrywką (nie zakręcaj jej) i odstaw naczynie w miejsce, w którym będzie mógł pozostać w temperaturze pokojowej. Jeśli masz natomiast gotowy już starter, włóż go do słoja i pozwól mące fermentować przez 24 godziny w temperaturze 26-28 °C.

Dzień 2: Wymieszaj zawartość słoja i dodaj kolejne 30g mąki i 75 ml letniej wody. Wymieszaj znów. Mikstura będzie wyraźnie bardziej płynna.

Dzień 3 i 4: Wymieszaj swój zaczątek zakwasu i dodaj po 30g mąki i 35 ml wody. Zanim znów zakryjesz słój, wymieszaj zawartość.

Dzień 5: Twój zakwas jest gotowy. Możesz zaczynać wypiek chleba!

Przygotuj duży słój (0,7l) i jakąkolwiek mąkę, najlepiej żytnią (pełnoziarnistą lub chlebową). Jeśli jesteś na diecie bezglutenowej, to możesz użyć mąki kukurydzianej, gryczanej lub z prosa. Proces przygotowywania zakwasu jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, jakiej mąki użyjesz. Hodowanie i "dokarmianie" zakwasu Jeśli używasz przepisu, który podajemy niżej, nie wykorzystasz całego zakwasu. Po prostu każdego dnia dodawaj 30g mąki i 35 ml wody do zakwasu i rób to tak długo, aż porcja będzie wystarczająca do wypieku następnego bochenka. Jeśli planujesz upiec następny chleb wcześniej, dodaj nie więcej niż 100g mąki i 125 ml letniej wody pierwszego dnia, a następnego do 50g mąki i 60 ml wody, w zależności od tego, jak wiele zakwasu potrzebujesz. Jeśli nie chcesz zużywać go za jednym razem, możesz przechowywać go w lodówce do tygodnia. Możesz przedłużyć ten czas, dodając do zakwasu 2 łyżeczki mąki żytniej. Kiedy będziesz już gotowy, by go użyć, wyjmij zakwas z lodówki i pozwól mu osiągnąć znów temperaturę pokojową. W ciągu jednego dnia zakwas urośnie i znów opadnie – jest wtedy gotowy do użycia podczas wypieku. Możesz też zacząć znów dodawać do niego mąkę i wodę w proporcjach opisanych wyżej. Nawet jeśli twój starter wyschnie, możesz go „ożywić”, dodając do niego mąkę i wodę.

Podstawowy chleb na zakwasie


Podstawowy chleb na zakwasie
  • 120 g zakwasu
  • 600 g pełnoziarnistej mąki pszennej
  • 400 g wody
  • 6 g soli
  • 2 łyżeczki kminku
  • 3 łyżki oleju (oliwy, oleju rzepakowego, sezamowego, lnianego...)
Przygotowanie:
Zamontuj mieszadła w wypiekaczu Sana. Dodaj (w tej kolejności): wodę, mąkę, zakwas, olej, kminek i sól, a następnie zamontuj formę chlebową. Ustaw program zagniatania, wyrastania i wypieku zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. Wartości programu będą różne w zależności od tego, czy używasz energooszczędnych pokryw. Podczas etapu mieszania używaj drewnianej szpatułki, by przenieść mąkę ze ścianek z powrotem do ciasta. Po zakończeniu tego etapu zdemontuj mieszadła i wyrównaj ciasto nawilżonymi dłońmi, a następnie zamknij pokrywę. Program będzie działał dalej. Kiedy chleb jest gotowy, usłyszysz wyraźny dźwięk. Użyj termometru igłowego, by sprawdzić temperaturę wewnątrz bochenka. Jeśli dochodzi do 95 °C, chleb jest upieczony. Wyjmij formę chlebową i pozwól jej schładzać się przez co najmniej 30 minut, zanim wyjmiesz z niej gotowy bochenek.

Prawdziwy chleb na zakwasie z wypiekacza Sana

Porady

  • Przechowuj chleb owinięty w materiałowy ręcznik, a nie w papier czy torebkę foliową. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość i będzie mniej podatny na pleśnienie, a jego skórka nie stwardnieje. Chleb należy przechowywać w chłodnym miejscu.
  • Domowe pieczywo może być mrożone bez ryzyka utraty smaku, aromatu i wartości odżywczych. 
  • Jedz chleb powoli i dokładnie przeżuwaj, aby zapobiec wzdęciom. 
  • Jeśli nie zjesz całego bochenka w ciągu kilku dni, pokrój pozostałości i wysusz je. Będziesz mógł użyć je później jako grzanki lub bułkę tartą.