jak si vybrat pekárnu

Jak wybrać najlepszy wypiekacz do chleba?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze swojej domowej piekarenki?

Po co mi domowy wypiekacz do chleba?


Jeśli chcesz przygotowywać w domu swój własny chleb, to domowy wypiekacz zaoszczędzi ci czas i znacznie ułatwi pieczenie. Dzięki niemu uzyskanie świetnych wypieków okaże się w praktyce znacznie prostsze i wygodniejsze.Wystarczy umieścić składniki w formie, włączyć program – i urządzenie zrobi za ciebie resztę. Wypiekacz do chleba jest w użyciu równie prosty jak zmywarka. Wystarczy włączyć maszynę i poczekać aż zakończy pracę. Jeśli chcesz, możesz uruchomić wypiekacz na noc i mieć na śniadanie świeżutkie, jeszcze ciepłe pieczywo. Jeśli nie masz w domu wypiekacza, to musisz zagnieść ciasto ręcznie (czasami aż dwukrotnie), poczekać aż wyrośnie, uformować bochenek, wstawić go do piekarnika i wyjąć go po zakończeniu pieczenia. Wszystko to powoduje, że wielu ludzi rezygnuje z wypieku własnego chleba.

Dlatego właśnie opracowano domowe wypiekacze do chleba. Nawet osoby początkujące mogą upiec chleb – pyszny, a zarazem zdrowszy i tańszy od tego dostępnego w sklepach. Możesz używać gotowej mieszanki do chleba lub wypróbować różne przepisy, które cię zainteresują. Dzięki wypiekaczowi masz możliwość przygotowania bardzo różnych rodzajów chleba – pełnoziarnistego z pszenicy, ziołowego, z dodatkiem cebuli, sera, a nawet banana.

Wiele z dostępnych w handlu wypiekaczy do chleba potrafi zrobić więcej niż tylko chleb. Wypiekacz Sana ma funkcję przygotowywania dżemu, skwarków, jogurtu, sera Tempeh itp. Można też upiec w nim mięso i ryby. Jeśli są to funkcje, których będziesz używał na co dzień, wypiekacz do chleba Sana stanie się dla Ciebie niezastąpionym narzędziem.

jak si vybrat pek%C3%A1rnu

Czynniki decydujące przy wyborze odpowiedniego wypiekacza



Jesteś zainteresowany domowym wypiekaczem do chleba, ale nie masz pewności, który z wielu dostępnych modeli wybrać?
Poniżej kilka wskazówek, które pozwolą ci znaleźć ten właściwy dla ciebie


1. Czy rzeczywiście będę go używał?

Pomyśl o tym, jak często będziesz używał swojego wypiekacza, a czy istnieje ryzyko, że będzie służył wyłącznie do zbierania kurzu. Popytaj wśród swoich znajomych używających podobnych urządzeń: w ten sposób dowiesz się, do czego używają je oni i jak często. Spójrz też na fora dyskusyjne i recenzje urządzeń w Internecie. Zadaj sobie następujące pytania:
  • Czy jesteś zainteresowany zdrowym stylem życia – takim, którego częścią jest pieczywo pełnoziarniste, znacznie lepsze od tego, które możesz kupić w sklepie?
  • Czy ma dla ciebie znaczenie, co znajduje się w chlebie, który jesz?
  • Czy jesteś chory na celiakię i chciałbyś zaoszczędzić pieniądze, które wydajesz na chleb bezglutenowy?
  • Czy od dawna pieczesz własny chleb, ale teraz masz ochotę robić to prościej i bardziej komfortowo?
Jeśli odpowiedziałeś “tak” na któregokolwiek z tych pytań, to można śmiało założyć, że twój wypiekacz do chleba będzie w stałym użyciu, a nie tylko stał na półce.

2. Dla ilu osób gotujesz?

Masz dużą rodzinę, czy może mieszkasz tylko z partnerem lub partnerką? Wypiekacz do chleba Sana pozwala na wypiek chleba od 500 g do 1,8 kg. Niektóre wypiekacze umożliwiają przygotowanie wyłącznie mniejszych bochenków, inne dobrze radzą sobie ze średnimi. Niewiele jest w stanie poradzić sobie z tymi największymi.

3. Tani czy drogi?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak wiele jesteś w stanie zainwestować w swój własny wypiekacz. W sklepach możesz znaleźć tanie urządzenia za około 200 złotych i takie będą zupełnie w porządku, jeśli nie będziesz używał go na co dzień. Jeśli jednak pieczesz często lub po prostu wolisz kupić bardziej niezawodne urządzenie, będziesz musiał przygotować się na wydanie większej kwoty. W ten sposób zmniejszysz też ryzyko, że twój nowo zakupiony wypiekacz będzie sprawiał ci problemy w rodzaju niedokładnie wymieszanego ciasta, bardzo głośnej pracy, opiłków metalu w formie, czy słabej konstrukcji technicznej. Tańsze wypiekacze są również często wykonane z plastiku, który jest bardziej podatny na pękanie, a także może emitować pod wpływem ciepła niebezpieczne dla zdrowia chemiczne opary. Jeśli chodzi o materiał, lepsze – choć nie idealne – jest aluminium. Najlepsze wypiekacze wykonane są natomiast ze stali nierdzewnej: wytrzymałej i pozbawionej jakichkolwiek groźnych efektów ubocznych.

4. Jedno czy dwa mieszadła?

Jeśli wiesz, że będziesz przygotowywał wyłącznie małe bochenki i masz na oku wypiekacz wyposażony w jedno mieszadło – to możesz się na niego zdecydować, jako że najprawdopodobniej będzie dla ciebie wystarczający. Jeśli jednak zamierzasz zagniatać większe ilości ciasta albo robić inne potrawy, to pojedyncze mieszadło może sprawiać problemy. Takie urządzenia nie radzą sobie również dobrze z długimi bochenkami: w ich wypadku najlepiej przygotowywać chleb niewielki rozmiarami lub wysoki, ale o mniejszym obwodzie. Pamiętaj również, że wypiekacze wyposażone w jedno mieszadło zwykle nie są dużo mniejsze od tych z dwoma: oszczędność miejsca nie jest więc tutaj raczej argumentem. Polecamy zatem model z dwoma mieszadłami, i to niezależnie, czy w twoim domu będzie używany wyłącznie do wypiekania chleba, czy też na przykład do przygotowywania ciasta, które następnie będziesz formować i wypiekać w tradycyjnym piekarniku (jak na przykład często w przypadku ciasteczek).

5. Jak dobrze urządzenie zagniata ciasto?

Sporo tutaj zależy od odpowiedzi na pytania postawione w punkcie poprzednim. Jeśli jednak zależy ci na tym, by dowiedzieć się, jak dobrze zagniata ciasto konkretny model, nad którym się zastanawiasz, to najlepiej dowiedzieć się tego od znajomego, który go posiada. Możesz też sprawdzić jego recenzje w Internecie, na przykład na forach dyskusyjnych. Weź jednak pod uwagę, że większość modeli nie jest zupełnie samodzielna podczas zagniatania i na tym etapie może wymagać nieco twojej pomocy: na przykład zbierania mąki lub resztek ciasta ze ścianek formy lub popychania go bliżej mieszadła.

Świeże pieczywo

6. Czy w twoim domu urządzenie będzie używane wyłącznie do wypieku chleba, czy też w innych celach?

Zdecydowana większość dostępnych wypiekaczy do chleba ma kilka programów ustawionych fabrycznie. Sprawdź, jakie programy oferuje model, nad którym się zastanawiasz, i czy odpowiadają one twoim oczekiwaniom. Na przykład: większość wypiekaczy ma program „dżem”, który służy nie tylko do dżemu, ale również do przygotowywania skwarków. Tylko niektóre urządzenia są jednak wyposażone w program „bezglutenowy”. Wprawdzie każde urządzenie jest w stanie doskonale wypiec chleb bezglutenowy, ale tylko niektóre z nich oferują program, który w tym pomaga. Niektóre wypiekacze mają program służący do jogurtu, inne zaś umożliwiają wypiek bagietek; niektóre wyposażono w dozownik do dodatków takich jak rodzynki czy nasiona słonecznika, mimo że są one używane raczej rzadko; część modeli może pochwalić się składanymi ostrzami mieszadeł, co ma i zalety, i wady (trudniejsze utrzymanie w czystości i brak możliwości wyjęcia ich z bochenka przed pieczeniem). Czy twoje urządzenie ma służyć także do przygotowywania lunchów lub obiadów? W wielu modelach wypiekaczy można łatwo przygotować mięso. Sprawdź w Internecie, by zobaczyć, które modele oferuje taką opcję.

7. Czy urządzenie jest łatwe w obsłudze?

Każdy model wypiekacz do chleba powinien być łatwy w użyciu. Pomaga w tym z pewnością dobrze opisany panel kontrolny. Sprawdź wygląd przycisków i wyświetlacza, by upewnić się, że nie jest zanadto skomplikowany. Pamiętaj, że nielogiczna plątanina guzików może sprawić, że skomplikowane urządzenie szybko przestanie być przez ciebie używane.

8. Czy masz w swojej kuchni odpowiednio dużo miejsca?

Przygotowanie w kuchni miejsca na wypiekacz to ważna sprawa – szczególnie, jeśli masz na oku konkretne urządzenie i zamierzasz używać go częściej niż raz na jakiś czas. Wszelkie urządzenia przechowywane w zamkniętych szafkach, a nie stojące na widoku, są używane znacznie rzadziej. Upewnij się więc, że masz miejsce na nowy wypiekacz, zanim podejmiesz decyzję o jego zakupie, i pamiętaj, że pokrywa zwykle potrzebuje również pewnej przestrzeni, żeby dało się ją otworzyć!

9. Jak wiele energii będzie zużywała maszyna?

Jeśli jesteś osobą dbającą o niskie zużycie energii elektrycznej, to weź pod uwagę, że maksymalny pobór mocy przez urządzenie ma miejsce wyłącznie podczas wypieku. Nawet jeśli chleb jest gotowy dopiero po upływie kilku godzin, to sporo tego czasu zajmuje zagniatanie i wyrastanie ciasta. Upieczenie bochenka chleba zajmie około 0,2 – 0,5 kWh, jeśli używasz wypiekacza. To tylko 1/5 energii, jaką zużyłby w tym celu zwykły piekarnik.

10. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę, że wiele wypiekaczy, nawet tych z górnej półki, wymaga niestety czasu na schłodzenie pomiędzy fazą wyrastania i pieczenia. W praktyce oznacza to, że ciasto na chleb może w tym czasie opaść.

O czym pamiętać podczas czytania recenzji wypiekaczy?



Wybór odpowiedniego wypiekacza do chleba wymaga przejrzenia recenzji w Internecie – zarówno tych profesjonalnych, jak i dodawanych przez samych użytkowników. Pamiętaj jednak, by brać pod uwagę, że niektóre z nich są pisane pod wpływem emocji przez użytkowników, którzy nie stosowali się do instrukcji obsługi swojego urządzenia. Pamiętaj więc, by czytać komentarze pod takimi negatywnymi recenzjami. Możesz na przykład spotkać się z takimi zarzutami:

Nie podoba mi się! Element grzejny urządzenia działa wyłącznie na spodzie, przez co górna część chleba nigdy nie jest wystarczająco wypieczona.
Co to naprawdę oznacza: Wszystkie wypiekacze do chleba wyposażone są w element grzejny zamontowany w dolnej ich części. To nie jest błąd projektu, ale sposób, w jaki skonstruowane są wszystkie tego typu urządzenia. Jeśli chleb okazuje się niedostatecznie wypieczony, to zwykle oznacza to, że albo ustawiono zbyt wysoką temperaturę albo zbyt krótki czas wypieku. Zdecydowanie korzystniej jest piec w niższych temperaturach, ale przez dłuższy czas, co zapewnia największą równomierność efektów. Inną przyczyną może być zbyt duża gęstość ciasta użytego do pieczenia lub błąd w przepisie skutkujący brakiem równowagi między składnikami suchymi i płynnymi. Zazwyczaj sprawcą jest zbyt duża ilość użytej mąki.

Nie podoba mi się! Mój bochenek ma skórkę tylko na wierzchu. Wygląda jak bułka!
Co to oznacza: W wypiekaczu do chleba ciasto styka się ze ściankami formy, więc skórka wytwarza się wyłącznie na wierzchu bochenka. To nie wada! Tak powinien wyglądać chleb przygotowany w wypiekaczu. Takie pieczywo jest wciąż znacznie lepsze niż jakiekolwiek inne dostępne w sklepach.

Jak wybrać wypiekacz do chleba

Nie podoba mi się! W moim bochenku jest dziura.
Co to oznacza: Mieszadła wymagają miejsca, więc pozostawiają mniejsze lub większe otwory w bochenku. Niektóre urządzenia pozwalają ci wyjąć ostrza przed rozpoczęciem wypiekania, a inne złożą się same. Tak czy inaczej w cieście pozostanie ślad. Składające się mieszadła mają tę zaletę, że w mniejszym stopniu uszkadzają ciasto przed pieczeniem. Demontowane ostrza pozostawią mniejszy ślad, ale niewielkie obrotowe osie wciąż odcisną się w dolnej części bochenka. Oba te rozwiązania są i tak znacznie lepsze niż pozostawienie w cieście całego mieszadła, które nie może zostać zdemontowane bez poważnych strat dla kształtu chleba.

Nie podoba mi się! Mój chleb jest zawsze zbyt wilgotny. Wypiekacz jest uszkodzony!
Co to oznacza: Nadmierne zawilgocenie chleba, które się czasem zdarza prawie nigdy nie jest spowodowane wadliwą pracą wypiekacza. Wypiekacz polega na przepisie, który stosujemy, a także na tym, w jaki sposób i w jakiej kolejności dodajemy kolejne składniki. Nie bez znaczenia jest również ich temperatura. Powodem nadmiernego zawilgocenia chleba może być zaburzenie proporcji przepisu: użycie zbyt dużej ilości składników płynnych (wody, mleka lub oleju) w porównaniu do suchych (mąki, drożdży lub zakwasu), a czasem również nieprawidłowa ilość zaczynu. Powodem może być również użycie niewłaściwego programu w stosunku do ilości chleba, który zamierzamy upiec. Zwykle problem ten znika wraz z nabieraniem doświadczenia przez użytkownika.

Nie podoba mi się! Nie mogę nigdy wyjąć mojego bochenka. Zawsze przykleja się do formy!
Co to oznacza: Musisz trochę odczekać, zanim wyjmiesz bochenek z formy, jako że potrzebuje ona czasu na wystudzenie. Wyjęcie chleba jest wtedy znacznie łatwiejsze.

Nie podoba mi się! Upieczenie jednego bochenka zajmuje 3 godziny. To za długo!
Co to oznacza: To żadna wada urządzenia. Mieszanie, wygniatanie ciasta, wyrastanie i wypiekanie zajmuje czas. Podczas gdy twój wypiekacz zajmuje się tym wszystkim bez twojej pomocy, możesz zajmować się innymi sprawami. Domowe pieczywo jest zdecydowanie warte czasu oczekiwania.

Życzymy ci powodzenia w wyborze najlepszego wypiekacza!!