Słyszałeś kiedyś o “funkcjonalnej” żywności? To takie produkty spożywcze, które w sposób naturalny lub sztuczny wzbogacono zdrowymi dodatkami. Najbardziej rozpowszechnionym na świecie produktem tego rodzaju jest jogurt, naturalnie zawierający probiotyczne kultury bakterii (Lactobacillus i Bifidobacterium). Ponieważ bakterie te pomagają regulować trawienie i zapobiegają nowotworom okrężnicy, jogurt uważany jest za „superjedzenie”, które należy spożywać codziennie.
Przygotowanie W Internecie można znaleźć wiele przepisów na przygotowanie jogurtu w wypiekaczu chleba. Zgodnie z niektórymi z nich używane naczynia i przybory kuchenne muszą być wysterylizowane we wrzącej wodzie. Tak naprawdę wystarczy jednak przepłukać je w gorącej wodzie i umyć dokładnie ręce.
Wlej jogurt do rondla i rozgrzej go na wolnym ogniu do temperatury 45 °C. Następnie zdejmij rondel z gazu i dodaj 3-4 łyżki jogurtu (lub odpowiednią ilość kultur bakterii, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu). Jeśli używasz mleka „prosto od krowy”, najlepiej najpierw doprowadzić je do pełnego wrzenia, a następnie sprawdzić palcem, czy jest wystarczająco wystudzone – czyli wtedy, gdy możesz bez problemu dotknąć garnka (zajmuje to zwykle około 5-10 minut od zakończenia wrzenia). Wlej miksturę do słojów, a te wstaw bezpośrednio do wypiekacza (bez użycia formy chlebowej). Wybierz program 6, ustaw temperaturę na 42°C, a czas na 3-8 godzin.
Niestety, nie ma możliwości przewidzenia z góry dokładnego czasu rozwoju kultur bakterii jogurtowych, ponieważ zakwaszanie mleka zawsze przebiega w nieco inny sposób. Po upływie trzech godzin wyjmij słój z wypiekacza i sprawdź zawartość. Jeśli ma ona wygląd i konsystencję jogurtu, to znaczy to, że jest gotowy. Jeśli nie, włóż słój z powrotem do urządzenia i pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzać stan. Kiedy mikstura staniem się wreszcie jogurtem, wstaw ją na co najmniej 12 godzin do lodówki. Ten ostatni etap jest nieodzowny: zakwaszanie mleka trwa nadal. Jeśli zjesz jogurt przed upływem tego czasu, możesz dostać niestrawności.
Wskazówki: W czasie, gdy mleko z dodatkiem kultur bakterii jogurtowych jest podgrzewane w urządzeniu, dobrze jest co jakiś czas wstrząsnąć słoikiem lub wymieszać jego zawartość. Jogurt na spodzie słoja może być zauważalnie cieplejszy niż ten na wierzchu. Wymieszanie mikstury przyspieszy również nieco zakwaszanie i rozwój kultur bakterii. Jeśli jogurt nie jest wystarczająco gęsty, sprawdź jego temperaturę przy pomocy termometru igłowego. Temperatura idealna to 41-43 °C. Jeśli jest niższa lub wyższa, wystarczy odpowiednio dostosować parametry programu wypiekacza Sana.
„Dlaczego mój jogurt się nie udał?”. Przygotowywanie własnego jogurtu w warunkach domowych to trochę alchemia. Czasem udaje się świetnie, a czasami fermentacja nie przebiega tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Typową przyczyną niewystarczającej gęstości jogurtu jest użycie mleka odtłuszczonego. Innym typowym błędem jest również użycie zbyt małej ilości kultur bakterii lub też wykorzystanie kultur już po terminie przydatności do użycia. W tym przypadku następnym razem wypróbuj większą ilość bakterii, a może nawet kultury innego producenta. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niezwykle istotne jest również utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Termometr igłowy może stać się tutaj twoim najlepszym przyjacielem. Pamiętaj również, że odpowiednio przyrządzony jogurt będzie miał białą barwę. Jeśli twój ma ciemniejszy odcień, to oznacza to niestety, że jest zepsuty i należy go wyrzucić.
Parfait to zdrowa potrawa śniadaniowa lub deser przygotowany z jogurtu, owoców, miodu, orzechów, czekolady, muesli i wielu jeszcze innych składników. Jest smaczny, świetnie wygląda i stanowi idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Do jego przygotowania nie potrzebujesz niczego poza wysoką szklanką, jogurtem i kombinacją takich składników, jakie lubisz najbardziej. Nie ma czegoś takiego jak „niewłaściwy przepis na parfait”. Po prostu przekładaj jogurtem te dodatki, na które masz ochotę. Parfait to świetny przykład deseru, który wygląda równie dobrze jak smakuje.
Porady
i ciekawostki
- Czy wiesz, że pierwszy jogurt owocowy przygotowano w 1933 roku w Czechach?
- Najlepiej jeść jogurt natychmiast po otwarciu. Otwarte opakowanie jogurtu pozostawione w lodówce może łatwo zostać zakażone bakteriami powodującymi niestrawność.
- Jeśli lubisz jogurt owocowy, lepiej jest kupić naturalny (lub przygotować go samemu), a następnie doprawić go owocami lub dżemem. Czy chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować domowy dżem w wypiekaczu Sana?
- W trakcie kuracji antybiotykowej i po jej zakończeniu należy spożywać szczególnie dużo jogurtu. Antybiotyki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale negatywnie wpływają również na florę bakteryjną w naszych jelitach, niezbędną w procesie trawienia. Spożywanie jogurtu pozwala odbudować zdrową równowagę bakteryjną w naszym ciele.
- Nie kupuj jogurtu niskotłuszczowego, nawet jeśli jesteś na diecie. Do jogurtu o zmniejszonej zawartości tłuszczu i do tego beztłuszczowy dodaje się modyfikowaną skrobię i zagęszczacze, aby uzyskać konsystencję prawdziwego jogurtu. Taka skrobia nie tylko redukuje ilość zdrowych bakterii, ale może również wpływać wręcz na zwiększenie twojej wagi. Najlepiej więc wybierać jogurt o zawartości tłuszczu minimum 3%.
- Używaj jogurtu w leczeniu oparzeń słonecznych. Nałożenie jogurtu naturalnego na oparzenie przyniesie ci ulgę w 20 minut.
- Od pewnego czasu w Internecie krążą wysyłane przez spamerów niechciane wiadomości ostrzegające przed jogurtem jako niezdrowym lub wręcz groźnym. Ta informacja trafiła nawet na kilka stron o zdrowym żywieniu. Może mieć ona podstawy, jeśli chodzi o smakowy jogurt kupowany w sklepach, pełen chemicznych dodatków i substancji słodzących. Jednak jogurt naturalny, a w szczególności jogurt przygotowany samodzielnie w domu, nie zawierający żadnych zbędnych dodatków, jest jednym z najzdrowszych znanych człowiekowi produktów spożywczych.