Przepisy

Tempeh

Ser Tempeh

Namocz soję w wodzie przez 5-10 godzin, a następnie ugotuj, aż zmięknie, ale nie będzie zbyt rozgotowana. Usuń pianę i łuski nasion (w czasie gotowania część z nich powinna wypłynąć na powierzchnię, co ułatwi ich wybieranie). Resztę łuski można usunąć przez pocieranie nasion dłońmi i płukanie ich strumieniem wody, na sicie. Posiadacze młynka do zboża mogą sobie tę czynność ułatwić lekko rozdrabniając soję przed namoczeniem (przy ustawieniu maksymalnej grubości mielenia). Po obraniu nasion wysusz je czystą ściereczką, papierowym ręcznikiem, a jeżeli zależy ci na czasie – suszarką do włosów. Przełóż nasiona do czystego naczynia, dolej octu winnego i starannie wymieszaj. Rozsyp starter sera Tempeh po nasionach i jeszcze raz dokładnie wymieszaj. Rozłóż masę równą warstwą w formie do sera Tempeh. Nasącz ceramiczne pokrywy wodzą, odsącz jej nadmiar, a następnie nałóż pokrywy na formę z serem Tempeh. Włóż formę do wypiekacza Sana razem z końcówką wielofunkcyjnego termometru, pozostawiając pokrywę górną lekko uchyloną, by umożliwić cyrkulację powietrza. Ustaw alarm termometru na 31st.C. Ustaw trójfazowy program „Fermentacja” wypiekacza Sana według następujących parametrów: 1 faza – 31st.C przez 15-18 godz., 2 faza – 28st.C przez 2-4 godz., 3 faza – 26st.C przez 4 godz.. Ponieważ proces fermentacji generuje własne ciepło, konieczne jest, aby termometr sygnalizował alarmem, gdy temperatura przekroczy 31st.C. W takim przypadku należy zmniejszyć temperaturę ustawioną w wypiekaczu. Całkowity czas dojrzewania sera wynosi około 24-30godzin. Optymalna jest temperatura 31st.C, nie wyższa oraz niezbyt wysoka wilgotność powietrza. Odpowiednio dojrzały ser Tempeh ma zapacz przypominający świeże pieczarki. Nie powinien być lepki, nie powinien też posiadać jakichkolwiek przebarwień. Najważniejszą jednak cechą, która wyróżnia dobry ser Tempeh jest jego wspaniały smak.


Co należy przygotować?

 • 150g soi
 • 0,5g startera sera Tempeh
 • 1 łyżka octu
  (winnego, jabłkowego lub ryżowego)
 • 1 forma na ser Tempeh
 • 2 ceramiczne pokrywy
 • 1 pokrywa szklana
 • termometr wielofunkcyjny
Jogurt

Domowy jogurt

Aby przygotować najlepszy, domowy jogurt należy zacząć od znalezienia możliwie jak najmniej przetworzonego mleka. Jeśli planujesz kupić je w sklepie, szukaj mleka bio lub takiego, które nie było poddane pasteryzacji. Oczywiście absolutnie najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby otrzymanie takiego mleka od zaufanego rolnika, „prosto od krowy”. Potrzebne będą również żywe kultury bakterii jogurtowych. Upewnij się, że są to kultury żywe. Pamiętaj też, by umyć dokładnie naczynia i słoiki, których będziesz używał do produkcji jogurtu. Najlepszą metodą jest zagotowanie ich w wodzie, aby mieć pewność, że są odpowiednio wysterylizowane.

Mleko powinno zostać podgrzane do temperatury co najmniej 80°C. Doprowadź je do wrzenia przez moment, a potem wystudź do co najmniej 50°C. Do pomiaru temperatury możesz użyć termometru igłowego lub termometru wielofunkcyjnego, dostępnego również w naszym sklepie internetowym. Następnie dodaj do mleka kultury bakterii. Najlepszą metodą jest dodanie jogurtu do niewielkiej ilości mleka, dokładne rozmieszanie, a potem wlanie tej mikstury do reszty mleka i ponowne wymieszanie. Wlej zaprawione kulturami bakterii jogurtowych mleko do słoików, zakręć szczelnie i umieść je w wypiekaczu do chleba Sana (nie montuj formy chlebowej). Jeśli masz zestaw do sera tempeh, możesz użyć tamtej formy: włóż ją do góry dnem, by słoiki stały na stabilnej podstawie. Teraz ustaw wypiekacz na fermentację w temperaturze 45°C przez 8 godzin, a potem ciesz się swoim domowym jogurtem.

Jogurt powinien być gotowy w 5-7 godzin, w zależności od mocy i ilości kultur bakterii. Można go przechowywać w lodówce do 5 dni.

Co należy przygotować?

 • 1 litr mleka krowiego lub koziego
 • 25ml żywych kultur bakterii jogurtowych
 • 6 słoików z pokrywkami (o poj. 200ml)
Celkem 7 záznamů
<<Wstecz12Další>>